Σας καλωσορίζουμε στην ανανεωμένη ιστοσελίδα του Λυκείου Ανδρούσας.

Μέσω αυτής θα έχετε τη δυνατότητα να επικοινωνείτε και να ενημερώνεστε για την οργάνωση και λειτουργία του σχολείου, τις δραστηριότητες/εκδηλώσεις και γενικά το εκπαιδευτικό και παιδαγωγικό έργο που επιτελείται, εντός και εκτός της τάξης.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Διευθυντής, ευελπιστούμε ότι η ιστοσελίδα θα αποτελέσει δίαυλο επικοινωνίας και συνεργασίας με όλους τους φορείς, τους γονείς και τους μαθητές, ώστε όλοι μαζί να συμβάλουμε στη δημιουργία ενός ανοικτού, δημοκρατικού και συμπεριληπτικου σχολείου.

Καλή πλοήγηση!!!

Κωνσταντόπουλος Άγγελος ΠΕ03

Ανδρούσα

Η «Άνδηρόεσσα» πλούσια γη του βασιλείου της αρχαίας Υαμείτιδος και της «Ασκληπιάδος» πόλεως της Τρίκκης.

Η Βυζαντινή πόλη του Ανδρόνικου Παλαιολόγου

Η Καστροπολιτεία του Φράγκικου πριγκηπάτου των Βιλλεαρδουϊνων

Η γενέτειρα χώρα ενός Πατριάρχη του Αγίου Αθανασίου του νέου, Πατριάρχου Κωνσταντινουπόλεως ο οποίος γεννήθηκε στην ιστορική αυτή πόλη το 1230

Η ιστορική κωμόπολη απέχει 22 km απο την Καλαμάτα και είναι κτισμένη σε μικρό οροπέδιο,?εις θέσιν άποπτον και ωραίαν?, που δεσπόζει του Μεσσηνιακού κάμπου και του λεκανοπεδίου του Παμίσου, σε υψόμετρο 128 μέτρων.(Από το βιβλίο του Αρχιμανδρίτη Χριστόφορου Δ. Νταμάτη ?Ανδρούσα Αθανασίου Πόλις?)